Głównym elementem ekspozycji CBW są zabytki kultury materialnej z zakresu wojskowości, wytworzone lub używane przed laty na ziemiach polskich. Te dokumenty polskiej myśli technicznej, naszego dorobku produkcyjnego czy też celowego wykorzystania w Wojsku Polskim produktów zagranicznych, są pretekstem do przedstawienia zbiorów CBW związanych tematycznie z prezentowanym zabytkiem.
W tym roku zagrożenie wirusem COVID-19 uniemożliwiło nam tradycyjną formę ekspozycji w centrum Stolicy. Nawiązując jednak do corocznej formuły pokazujemy zabytki sztuki wojennej, lecz nieco inaczej. Wykorzystując zbiory specjalne CBW (150 000 jednostek) przedstawiamy zabytkowy sprzęt Wojska Polskiego za pomocą naszych archiwalnych fotografii i publikacji, przygotowanych na podstawie także i naszych zbiorów bibliotecznych.
W tym szczególnym roku zwycięstwa nad Rosją bolszewicką, która „po trupie Polski” chciała zarazić Europę komunistyczną ideologią, prezentujemy w tej formie nieznany sprzęt bojowy naszej armii – pociągi pancerne – zasłużone w walkach, lecz nie zachowane do dzisiaj. Opowiada o nich prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, kierownik Katedry Historii Wojskowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wybitny specjalista w zakresie walk o granice odradzającego się Państwa Polskiego i autor wielu cennych publikacji na ten temat.