Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Uroczyste zakończenie Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie
14.01.2020
Rok 2019 był dla Zamku Królewskiego w Warszawie okresem szczególnie bogatym w wydarzenia o charakterze naukowym, artystycznym i kulturalnym.

W roku tym, z okazji 400 rocznicy gruntownej przebudowy Zamku, dokonanej na zlecenie króla Zygmunta III, w warszawskiej siedzibie królów polskich zaprezentowano pięć specjalnych wystaw: "Król się żeni! „Rolka sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie"; "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII w."; "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"; "36 x Rembrandt" oraz "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka". Wystawy wzbogaciły specjalnie na tę okoliczność wypożyczone z kilku europejskich galerii sztuki i prywatnych kolekcji obiekty.


W ramach Roku Wazowskiego ponadto zorganizowano 13 koncertów muzyki klasycznej, cykl przedstawień, wykładów i 7 konferencji naukowych (w tym jedna międzynarodowa). Szczególne miejsce w całorocznym programie zajęły projekty edukacyjne – warsztaty dla dzieci, gry miejskie, wieczory przy świecach itp. Wydarzenia te zrealizowano zarówno w zamkowych salach, jak i w Ogrodach. Dla podkreślenia wagi rocznicowych wydarzeń, goście Zamku mogli podziwiać jego największe skarby i zajrzeć do sal, zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających.


Uroczystość 14 stycznia br. - "Finisaż Roku Wazowskiego. Ostatnie spojrzenie na Wazów", była formalnym zamknięciem tego międzynarodowego wydarzenia. W części oficjalnej wystąpił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, który przedstawił założenia programowe Roku Wazowskiego. Głos zabrali także pracownicy Zamku-Muzeum - kuratorzy i koordynator, odpowiedzialni za realizację poszczególnych wydarzeń.


W "Finisażu" udział wzięli zaproszeni goście, m.in. senator Jan Maria Jackowski oraz Ambasador Królestwa Szwecji Stefan Gullgren. Ponadto, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych i kulturalnych. CBW reprezentował dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie ds. naukowych.


Rok Wazowski był wydarzeniem kulturalnym w historii Zamku-Muzeum, warszawskiej Rezydencji królów i Rzeczypospolitej bez precedensu. Świadczą o tym liczby - ponad milion zwiedzających w ciągu jednego roku, ponad tysiąc wypożyczonych obiektów ze 169 instytucji oraz ponad 500 różnego rodzaju projektów edukacyjnych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.Tekst i foto: dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora CBW ds. naukowych
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych