Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Zawody międzyszkolne XIII Edycji Olimpiady Przedmiotowej
14.12.2019
12 grudnia 2019 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się etap międzyszkolny (rejonowy) XIII edycji Olimpiady.

Olimpiada w roku szkolnym 2019/2020 nosi tytuł „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległą i granice Rzeczypospolitej”.  Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ze względu na przypadającą w 2020 roku 100. rocznicę wojny Polski z bolszewicką Rosją i zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, zaś II część zawodów finałowych połączona będzie z jubileuszem XXV-lecia Olimpiady i Konkursu oraz Zjazdem Finalistów i Laureatów z lat 1995-2020.

Organizatorami tego cyklicznego przedsięwzięcia są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Młodzież i nauczycieli w gościnnych progach Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie powitali: zastępca dyrektora Maksymilian Sokół-Potocki, a ze strony organizatorów Przewodniczący Komitety Głównego Olimpiady prof. dr hab. Grzegorz Nowik.

W zawodach rejonowych w Warszawie uczestniczyło 84 uczniów liceów z terenu Mazowsza. Zawody miały charakter pisemny (test z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, obejmującymi blok stały i zmienny). Tegoroczna cieszy się dużym zainteresowaniem o czym świadczy udział rekordowej liczby uczestników.

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o tysiącletniej historii oręża polskiego oraz roli i miejscu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w życiu narodu i państwa polskiego. Zawody mają charakter olimpiady przedmiotowej zwalniającej laureatów i finalistów z egzaminu maturalnego z historii.

W pracach merytoryczno-organizacyjnych  etapu rejonowego Olimpiady uczestniczyli pracownicy CBW w składzie: dr Agnieszka Werens, dr Adam Gałkowski, dr Grzegorz Kuba, Maryla Wlazłowska, Małgorzata Gwara, Karolina Paćko, Katarzyna Stępniak, Maciej Biernat, Marcin Białas, Damian Rząp, Monika Bal, Alicja Głombińska, pod kierunkiem przewodniczącej Zespołu CBW ds. Olimpiady Danuty Skrońskiej.

Wyniki zawodów rejonowych dostępne są na oficjalnej stronie olimpiady
www.olimpiadalosyzolnierza.pl.

Tekst: K.S.
Fot.: M.B.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych