Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Wernisaż wystawy upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
29.11.2019
28 listopada 2019 r. w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent Drugiej Rzeczypospolitej, w stulecie urodzin".

Ekspozycja, objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy współpracy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W uroczystości, zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej, wzięło udział blisko 150 gości, wśród których znaleźli się m.in.:

 • Grażyna Pikulska, siostra cioteczna Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, reprezentująca rodzinę Pana Prezydenta,
 • dr Bogusław Winid, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych,
 • Piotr Łukasz Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu, członek kapituły Orderu Polonia Restituta,
 • gen. broni Michał Sikora, I zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
 • płk Robert Bajurski, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • gen. bryg. Andrzej Przekwas z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Mariusz Bednarz, reprezentujący dowódcę Garnizonu Warszawa,
 • ks. płk dr Zbigniew Kępa i ks. kmdr Janusz Bąk, reprezentujący JE Biskupa Polowego Wojska Polskiego,
 • gen. SW Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. dozoru elektronicznego,
 • Bogdan Ścibut, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy,
 • płk Roman Kopka, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P1) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
 • kmdr Bogdan Tomaszycki, szef Zarządu Działań Niekinetycznych J9 Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Krzysztof Kozik, reprezentujący Szefa Służby Wywiadu Wojskowego,
 • Antoni Sobczak, zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Piotr Gursztyn dyrektor ds. komunikacji Telewizji Polskiej S.A.,
 • Robert Sołek, zastępca dyrektora Biura ds. Korporacyjnych Telewizji Polskiej S.A.,
 • dr Stanisław Królak, zastępca dyrektora TVP Historia,
 • Wiesław Jan Wysocki, prezes Zarządu Instytutu imienia Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego,
 • płk Bronisław Maciaszczyk, prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari,
 • płk Włodzimierz Cieszkowski, prezes Krajowego Związku byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,
 • Maciej Jarosiński, skarbnik Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej.


Spotkanie rozpoczął współorganizator uroczystości i gospodarz miejsca Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, po którym wystąpił dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej. W swoim wystąpieniu dyrektor CBW podkreślił, że Prezydent Ryszard Kaczorowski „był człowiekiem niezwykle empatycznym, dowcipnym, czułym na krzywdę innych i tolerancyjnym, ale bardzo stanowczym w sprawach zasadniczych. Miał też ogromne wyczucie politycznego wizjonera i dystans do problemów narzuconych przez życie. Był depozytariuszem majestatu przedwojennej Rzeczpospolitej. Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do Ryszarda Kaczorowskiego słowami Panie Prezydencie, dziękuję Panu i Rządowi w Londynie za przechowanie suwerenności Polski zaś Papież Benedykt XVI stwierdził w powitaniu Był Pan symbolem wolności. Los przygotował Go do tej roli znakomicie. Gdy w wieku 13 lat Ryszard Kaczorowski usłyszał od Marszałka Józefa Piłsudskiego znamienne słowa: Rośnij chłopcze zdrowo, będziesz Polsce potrzebny, starał się być potrzebny Ojczyźnie. Jego życiową dewizą była harcerska zasada służby Bogu, Polsce i bliźnim. Służba Ojczyźnie była dla Pana Prezydenta wyznacznikiem honoru i oddania wartościom najwyższym, a Jego dokonania są tego największym dowodem”.

Następnie głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a po jego wystąpieniu o powstawaniu wystawy i ludziach zaangażowanych w jej stworzenie opowiedziała zebranym Beata CZEKAJ-WIŚNIEWSKA, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej do spraw ochrony i promocji zbiorów, natomiast zawartość merytoryczną wystawy zaprezentowała Zofia Kunert, starszy kustosz w Ośrodku Informacji Naukowej CBW.

Po wystąpieniach przedstawiciel Związku Piłsudczyków RP – Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Józef Melak uhonorował w imieniu prezesa Związku osoby zasłużone dla upamiętniania postaci i dokonań Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali: minister Jan Józef Kasprzyk, dyrektor dr Jan Tarczyński, prezes Dariusz Piotr Bonisławski oraz małżonka Prezydenta - Karolina Kaczorowska.

Część oficjalną zakończyła ceremonia otwarcia wystawy, której dokonali: Grażyna Pikulska, minister Jan Józef Kasprzyk, dr Jan Tarczyński, Dariusz Piotr Bonisławski i gen. broni Michał Sikora, w towarzystwie przedstawicieli twórców wystawy – Beaty Czekaj-Wiśniewskiej i Zofii Kunert.

Po ceremonii goście obejrzeli film dokumentalny „Insygnia wolności”, przedstawiający przekazanie 22 grudnia 1990 r., przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, insygniów legalnej władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej, pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach w Kraju po upadku komunizmu. Film został wyprodukowany dla głównych anten Telewizji Polskiej przez TVP oddział w Lublinie, a autorami jego scenariusza i realizatorami byli Marek Maldis i Jan Tarczyński.

Wystawę można oglądać na ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie do 15 grudnia 2019 r.
Serdecznie zapraszamy!


Tekst: RCh
Zdjęcia: MM

 

fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13fot. 14fot. 15fot. 16fot. 17fot. 18fot. 19fot. 20fot. 21

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych