Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Kardynałowie i biskupi polskiego pochodzenia w świecie - Międzynarodowe Sympozjum naukowe w Krakowie
18.10.2019
W dniu 18 października 2019 roku, w Pałacu Wielopolskich - w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, odbyło się międzynarodowe sympozjum biografistyki polonijnej nt. "Z pastorałem przez kontynenty. Kardynałowie i biskupi polskiego pochodzenia w świecie".

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Biblioteka Kraków, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Fundacja "Polonia Semper Fidelis" oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zgodnie z programem, wygłoszono 15 referatów. Ich autorzy - z Polski, Watykanu, Kolumbii, Francji, Holandii i Stanów Zjednoczonych, reprezentowali uniwersytety, instytuty badawcze, biblioteki, muzea i stowarzyszenia. Gośćmi specjalnymi krakowskiego spotkania byli Stanisław kard. Dziwisz, który przypomniał swoją pracę u boku papieża św. Jana Pawła II, występujący w roli lektora aktor Krzysztof Janczar oraz artysta-malarz i rzeźbiarz Wojtek Siudmak. CBW reprezentował pełnomocnik Dyrektora do spraw naukowych dr Adam Gałkowski, który wygłosił referat o życiu i działalności papieskiego dyplomaty Włodzimierza kard. Czackiego (1835-1888).


Tematyka wystąpień dotyczyła biografii w większości postaci historycznych, ale także współczesnych. Uczestnicy sympozjum przedstawili sylwetki polskich dostojników Kościoła działających w różnych zakątkach świata. I tych znanych, i mniej znanych, i zupełnie zapomnianych. Znaleźli się wśród nich m.in. bp Józef Gawlina, Zenon kard. Grocholewski, Stanisław kard. Hozjusz, abp Tadeusz Kondrusiewicz, Mieczysław kard. Ledóchowski, bp Jerzy Mazur, bp Stanisław Padewski, bp Paul Peter Rhode, Kazimierz kard. Świątek i abp Szczepan Wesoły.


Warto podkreślić, że wystąpienia nie ograniczały się wyłącznie do prezentacji biografii, ale prowokowały także do dyskusji. Jedną z takich kwestii było rozumienie i pielęgnowanie polskiego patriotyzmu przez osoby piastujące wysokie stanowiska w służbie innych państw. Jak pojmować polski patriotyzm w warunkach życia i działalności w obcym otoczeniu? Pytania o znaczenie pojęcia patriotyzmu wśród emigracji polskiej (a u hierarchów kościelnych w szczególności) pojawiały się także w innych referatach. Zwracano też uwagę na zdarzające się przypadki kwestionowania polskiego pochodzenia niektórych biskupów.


Materiały sympozjalne opublikowane zostały w wersji książkowej pt. "Z pastorałem przez kontynenty" (Warszawa 2019). Zawierają zarówno referaty wygłoszone w Krakowie, jak i nadesłane tylko do druku. Łącznie - 38. Równocześnie ukazał się słownik biograficzny "Kardynałowie i biskupi polskiego pochodzenia w świecie" autorstwa Zbigniewa A. Judyckiego.


Sympozjum towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu prac graficznych Tadeusza Kurka z Ostrowca Świętokrzyskiego, przedstawiająca "kościoły polskie w świecie".


fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7

Tekst i zdjęcia: pełnomocnik Dyrektora CBW do spraw naukowych dr Adam Gałkowski
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych