Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego
11.10.2019
50 rocznica śmierci żołnierza Legionów Polskich i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego stała się okazją do spotkania przy grobie gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Uroczystość zorganizowana w dniu 11 października br. przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zgromadziła w krypcie Bazyliki Archikatedralnej wielu gości. Przybyli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, przedstawiciele dowództw Sił Zbrojnych, organizacji kombatanckich i władz państwowych. CBW reprezentował dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora CBW ds. naukowych.


Otwarcia uroczystości dokonał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który przypominając sylwetkę dowódcy i polityka, podkreślił jego zaangażowanie w służbie dla Polski w strukturach Sił Zbrojnych oraz przywiązanie do idei "zgody i pojednania narodowego". W następnej kolejności głos zabrali: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski w swoim wystąpieniu nawiązał do emigracyjnych losów Generała i okoliczności związanych ze sprowadzeniem jego prochów do kraju.


Na zakończenie odczytano list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przed urną z prochami gen. Sosnkowskiego złożono wieńce.


Tekst i zdjęcia: dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora CBW ds. naukowych
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych