Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
27 i 28 września 2019 roku w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci.
28.09.2019
Ponad 2500 harcerek i harcerzy z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci w 80. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji i rozpoczęcia działalności pod kryptonimem "Szare Szeregi".

Oficjalnie zbiórkę rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona 27 września br. w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie, w uznaniu najwyższych zasług dla Ojczyzny i Związku Harcerstwa Polskiego, wręczony został na ręce Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów druha Andrzeja Maraska Medal Wdzięczności ZHP z numerem 1, którym przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł uhonorował Stowarzyszenie Szare Szeregi. Medal ten jest symbolem wdzięczności zuchów, harcerek i harcerzy dla tych, którzy 80 lat temu podjęli, mimo grożących represji, decyzję o kontynuacji harcerskiej pracy wychowawczej w konspiracji pod kryptonimem Szare Szeregi, a następnie włączyli się w działania walki o niepodległą Polskę.


Piątkową zbiórkę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Szarych Szeregów oraz koncert pieśni patriotycznych. Na scenie w Parku Wolności wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", zespół Żywioły ART z Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz Maleo Reggae Rockers.
Podczas wydarzenia przedstawiciele środowisk harcerskich z całej Polski spotkali się z druhami i druhnami z Szarych Szeregów. Jest to szczególny dowód wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie druhny i druhowie z Szarych Szeregów. Honorowym mecenasem Koncertu był Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.


28 września w sobotę odbył się przemarsz harcerek i harcerzy z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym odbył się Apel Ogólnopolskiej Zbiórki Alertu Pamięci z udziałem druhen i druhów z Szarych Szeregów.
Ważnym elementem apelu było odebranie przez reprezentantów chorągwi ZHP z rąk Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów druha Andrzeja Maraska przesłania harcerzy Szarych Szeregów do młodzieży polskiej w 80. Rocznicę ich powołania.


Prezydent RP, Marszałek Sejmu, Premier RP i Minister Edukacji skierowali listy do harcerek i harcerzy uczestniczących w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci w 80. Rocznicę przejścia ZHP do konspiracji i przyjęcia kryptonimu "Szarych Szeregów". List w imieniu Protektora Ruchu Harcerskiego odczytał obecny na uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Błażej Spychalski. Natomiast Pani Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP odczytała słowa listu skierowane do uczestników zbiórki od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.


W dwudniowych uroczystościach uczestniczyli licznie przedstawiciele władz samorządowych, wojska, instytucji kultury, organizacji społecznych, a także wielu przedstawicieli środowisk kombatanckich na czele z prof. dr hab. Leszkiem Żukowskim, Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Panem Włodzimierzem Dusiewiczem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, b. członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Centralną Bibliotekę Wojskową reprezentowała Pani Danuta Skrońska.


fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13fot. 14fot. 15

Opr./foto DS
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych