Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w obchodach 75.rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto
30.08.2019

29 sierpnia w Łodzi upamiętniono 75.rocznicę likwidacji łódzkiego getta. W uroczystościach, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Hannę Zdanowską i łódzką Gminę Wyznaniową Żydowską CBW reprezentowała starszy kustosz Zofia Kunert z Ośrodka Informacji Naukowej.


Podczas uroczystości na cmentarzu żydowskim na Bałutach Kadisz za zmarłych odmówili Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski oraz Jehuda Widawski - ocalały z Ghetta Litzmannstadt. Za ofiary łódzkiego getta wspólnie modlili się arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, biskup ewangelicki Jan Cieślar, a także inni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz Rabin Łodzi - Dawid Szychowski.


Z cmentarza wyruszył Marsz Pamięci na dawną stację kolejową Radegast, skąd w czasie wojny odjeżdżały transporty do niemieckich obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz. Podczas uroczystości przy Memoriale Radegast ambasador Izraela Anna Azari uhonorowała pośmiertnie medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata Zofię i Wincentego Tomaszewiczów; odznaczenie odebrały ich wnuki Anna i Lucjan Szusterowie. Małżeństwo Tomaszewiczów uratowało podczas wojny Annę Margolis i jej córkę Alinę-słynną Alę z przedwojennego elementarza.


Litzmannstadt Getto zostało utworzone przez Niemców w lutym 1940 roku. Było ono drugim co do wielkości w Polsce - po warszawskim - i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Szacuje się, że przewinęło się przez nie ponad 200 tysięcy osób. Liczbę ocalałych szacuje się na ok. 7 tysięcy. Ostatni transport z łódzkiego getta wyjechał do Auschwitz - Birkenau 29 sierpnia 1944 roku, dlatego od wielu lat właśnie 29 sierpnia odbywają się w Łodzi uroczystości przypominające tragiczne losy łódzkich Żydów.ZK
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych