Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Niewybuch z okresu drugiej wojny światowej
20.08.2019
W dniu 19 sierpnia br., ok godziny 18.00, ekipa pracująca - w związku z prowadzonym w CBW remontem - przy rozbiórce ogrodzenia natrafiła na niewybuch z okresu drugiej wojny światowej.

Służby ochrony Biblioteki podjęły natychmiast działania, tj.: odsunięto ekipę pracującą przy ogrodzeniu od prac, zawiadomiono Policję i Żandarmerię. Oficer Policji po rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym stwierdził, że pocisk nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.


Przysłany patrol Policji nadzorował miejsce przez całą noc aż do przybycia, w dniu 20 sierpnia br. o godzinie 9.15, Patrolu Rozminowania nr 20. Ładunek został podjęty o godzinie 9.40 i przewieziony na poligon celem utylizacji. Stwierdzono, że niewybuchem był ważący ok. 3,5 kilograma granat moździerzowy kaliber 81 mm. Teren wokół znaleziska saperzy sprawdzili wykrywaczem. Przez cały czas miejsce i pobliski teren zabezpieczał patrol Policji KP Praga Południe. W czasie podejmowania granatu pracownicy Biblioteki znajdujący się w budynku od strony znaleziska zostali ewakuowani.


fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11

Tekst i foto: BCW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych