Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy: otwarcie wystawy
07.08.2019"Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego", to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 7 sierpnia 2019 r. w galerii plenerowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. bp gen. bryg. dr Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego, dr Jan Tarczyński Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej (CBW), ks. Prałat ppłk Andrzej Puzon Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego cz.p.o. ppłk Jakub Garbowski-Narkiewicz, Zastępca Dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec płk Artur Jakubczyk, władze samorządowe powiatu hrubieszowskiego, służby mundurowe, harcerze, strzelcy oraz mieszkańcy Hrubieszowa.


Zebranych powitał Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Jakub Garbowski-Narkiewicz, a następnie przemówienie wygłosił ks. prałat ppłk Andrzej Puzon pomysłodawca i orędownik sprowadzenia wystawy do Hrubieszowa.
Dr Jan Tarczyński wprowadził zgromadzonych w Stulecie Ordynariatu Polowego upamiętnione dzisiejszą wystawą to przede wszystkim ogrom dokonań księży żołnierzy, którzy pod kierunkiem biskupów polowych stworzyli sprawną strukturę służącą Bogu, Polsce i bliźnim. Dodał, że trzeba stale przypominać ponadczasową ideę działań biskupów polowych i duszpasterzy.


- Nikt nie pyta w armii amerykańskiej, francuskiej, kanadyjskiej czy jest potrzebny kapelan u boku żołnierza? Wydaje się to oczywiste, że żołnierz potrzebuje duchowego wsparcia na polu walki, w służbie największym wartościom. W naszej Ojczyźnie cyklicznie pojawia się pytanie, czy istnienie Ordynariatu Polowego ma sens i czy posługa duszpasterska w wojsku i innych służbach mundurowych jest potrzebna? - mówił bp Guzdek. Dodał, że nie podejrzewa pytających o złą wolę, ale raczej "o niewiedzę, która stoi u podstaw oskarżeń i wykluczeń". Duszpasterz wojskowy podkreślił, że wiele odpowiedzi otrzymają Ci, którzy odwiedzą wystawę, "ukazującą wielowiekowe dzieje związku żołnierzy Wojska Polskiego z kapelanami". Podziękował osobom zaangażowanym w powstanie ekspozycji za ich pracę, która pomoże odwiedzającym wystawę poznać historię duszpasterstwa wojskowego.


Za udostępnienie wystawy "Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego" mieszkańcom Hrubieszowa w swoim wystąpieniu podziękowała Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa, a także Wicestarosta Hrubieszowski Wojciech Sołtysiak.


Po wystąpieniach okolicznościowych nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń i medali pamiątkowych, Dowódca 2.pr ppłk Jakub Garbowski-Narkiewicz wręczył Biskupowi Polowemu oraz Dyrektorowi CBW medale okolicznościowe 25-lecia 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.


W dowód uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowania w realizację misji duszpasterstwa wojskowego Bp Józef Guzdek odznaczył medalami "W służbie Bogu i Ojczyźnie", płk. Artura Jakubczyka, ppłk. Jakuba Garbowskiego-Narkiewicza, mł. chor. Andrzeja Leśko oraz pana Leszka Opałę.


Wystawę otworzyli wspólnie bp Józef Guzdek, dr Jan Tarczyński, ppłk Jakub Garbowski oraz ks. prałat ppłk Andrzej Puzon.


Na okalającym historyczne koszary 2. Pułku Strzelców Konnych, a obecnie 2. pułku rozpoznawczego ogrodzeniu od strony ulicy Dwernickiego zaprezentowanych jest 56 plansz prezentujących historię duszpasterstwa wojskowego od czasów I Rzeczpospolitej po współczesność. Zobaczyć można wiele wyjątkowych, archiwalnych fotografii z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Ordynariatu Polowego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego opowiadających o posłudze kapelanów wojskowych.


Znaczna część ekspozycji poświęcona jest okresowi II wojny światowej i służbie duchownych w poszczególnych formacjach wojskowych, obecności kapelanów wśród żołnierzy w niewoli oraz martyrologii kapelanów, m.in. na Wschodzie i w Powstaniu Warszawskim. Licznie reprezentowane są fotografie pamiątek po biskupach polowych i duszpasterzach, m. in. ich mundury i odznaczenia. Uwagę zwracają misternie ornamentowany pastorał abp. Stanisława Galla, pierwszego biskupa polowego, używany później przez kard. Stefana Wyszyńskiego, czy mitra i rękawiczki po abp. Józefie Gawlinie.


Nad tematycznym układem fotografii oraz merytorycznym tekstem towarzyszącym zdjęciom czuwał zespół Ośrodka Informacji Naukowej CBW: Marcin Białas, dr Adam Gałkowski, Zofia Kunert, Damian Rząp oraz dr Agnieszka Werens. Jak podkreślają autorzy wystawy, wyboru prezentowanych fotografii dokonano z bogatego materiału dotyczącego duszpasterstwa wojskowego, znajdującego się w zbiorach Centralnego Biblioteki Wojskowej.


Fotografie współczesne dotyczą w dużym stopniu służby kapelanów w czasie misji pokojowych, organizowanej przez nich pomocy humanitarnej w ramach Caritas Ordynariatu Polowego, posługi sakramentalnej, a także życia religijnego żołnierzy w polskich kontyngentach wojskowych.


Opisy zdjęć, jak i komentarz do plansz zredagowany został w językach polskim i angielskim. Pomysłodawcami i organizatorami wystawy są Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ordynariat Polowy. Partnerami Łazienki Królewskie oraz TVP Historia. Wystawa powstała w związku z obchodami setnej rocznicy ustanowienia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Będzie ją można oglądać do końca sierpnia.


fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 11fot. 12fot. 13fot. 14fot. 17fot. 18fot. 19fot. 20fot. 21

mł. chor. Andrzej Leśko
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych