Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Uroczystości pod Głazem Katyńskim i pod Krzyżem Katyńskim
31.07.2019

W dniu 31 lipca br., odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod Głazem Katyńskim na Podwalu i pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Są to wydarzenia organizowane cyklicznie, z okazji konspiracyjnego postawienia pierwszego w Polsce pomnika katyńskiego, przypominającego sowiecką zbrodnię ludobójstwa, dokonaną przez NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku. Inicjatorem i organizatorem uroczystości jest Krąg Pamięci Narodowej - Komitet Katyński, z jego przewodniczącym, posłem na Sejm RP Andrzejem Melakiem.


Podczas przemówień zwrócono uwagę na potrzebę sprowadzenia do Polski ofiar zbrodni katyńskiej, wciąż spoczywających w Rosji. Tych wszystkich, których dotychczas nie udało się zidentyfikować, a którzy wciąż nie doczekali się prawdziwego, godnego pochówku.


Kwiaty złożyli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, Policji Polskiej, Straży Pożarnej, Kancelarii Sejmu RP, poseł na Sejm RP Andrzej Melak oraz inni.


Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie na Sejm RP, komendant- rektor Wojskowej Akademii Technicznej, gen. brygady dr hab. inż. prof. WAT Tadeusz Szczurek, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, grupa Polaków z Australii, mieszkańcy Warszawy i turyści. CBW reprezentował dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora CBW ds. naukowych.


Tekst: dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora CBW ds. naukowych
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych