Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawicieli Centralnej Biblioteki Wojskowej w obchodach 75. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2019
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego zostały zorganizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Miasto Stołeczne Warszawy, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 30 lipca br., w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego od spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Szczególny charakter spotkania podkreśliło uroczyste nadanie orderów i odznaczeń państwowych nielicznym już żyjącym Powstańcom Warszawskim.


Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego reprezentowała Pani starszy kustosz Beata CZEKAJ-WIŚNIEWSKA, zastępca dyrektora ds. ochrony i promocji zbiorów.


31 lipca br., w przeddzień 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na Placu Krasińskich, u stóp pomnika, odprawiona została uroczysta polowa Msza Święta w intencji poległych powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy. Eucharystii przewodniczył Ekscelencja biskup polowy gen. bryg. WP Józef Guzdek. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, Marszałkowie Sejmu i Senatu, władze stolicy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu z m.in. Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, przedstawiciele Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, a przede wszystkim Powstańcy Warszawscy z rodzinami, harcerki i harcerze Stolicy. Po Mszy św. odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową i ceremonią składania wieńców. Uroczystości tego dnia zakończył koncert pt. "Warszawa jest smutna bez Ciebie".


Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego reprezentowały Panie harcmistrzyni Danuta SKROŃSKA i starszy kustosz Agnieszka MAREK.


fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5

1 sierpnia br. na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, w godzinach wieczornych przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani", tradycyjnie spotkali się powstańcy i kombatanci, przedstawiciele władz centralnych, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego WP, władz miasta, samorządów gminnych i dzielnicowych, liczne grupy mieszkańców stolicy i młodzież harcerska. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników spotkania odczytał Tadeusz Deszkiewicz, doradca w Kancelarii Prezydenta. Bardzo wzruszająca i szczególnie wymowna była wypowiedź żołnierza Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej, honorowej obywatelki miasta, która od lat walczy o uczczenie pamięci ludności cywilnej poległej w czasie powstania. Głos zabrał również Prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. Zwieńczeniem części oficjalnej było odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowej. Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem była modlitwa ekumeniczna za poległych w Powstaniu Warszawskim żołnierzy i ludność cywilną. Modlitwą międzyreligijną uczczono pamięć poległych. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na kurhanie pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani"., w którym znajdują się prochy ponad 50. Tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim.


fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13

Opr. i foto DS i AM
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych