Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w spotkaniu ze Stanisławem Aronsonem
01.08.2019
30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się prezentacja książki "Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega" autorstwa Stanisława Aronsona, Emila Marata i Michała Wójcika.

Podczas spotkania Centralną Bibliotekę Wojskową reprezentowała starszy kustosz w Ośrodku Informacji Naukowej, Zofia Kunert, specjalizująca się w tematyce powstańczej (na zdjęciu ze Stanisławem Aronsonem).Stanisław Aronson (ur. 1925 w zasymilowanej rodzinie żydowskiej) jesienią 1941 roku trafił wraz z rodziną do warszawskiego getta. Po ucieczce z transportu z Umschlagplatz do Treblinki (1942 rok), wstąpił do Armii Krajowej i został członkiem elitarnej jednostki Kedywu Komendy Głównej "Kolegium A". Żołnierz Powstania Warszawskiego, walczył w Zgrupowaniu "Radosław" na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście, gdzie został ciężko ranny. Opuścił Warszawę wraz ludnością cywilną. Po wyleczeniu z ran znalazł się w Łodzi, gdzie wstąpił do organizacji "Nie" założonej przez gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil". Zbiegł podczas próby aresztowania przez NKWD.


W połowie 1945 roku uciekł z Polski do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. dyw. Władysława Andersa, a po jego rozformowaniu wyjechał do Izraela. Wziął udział w izraelskiej wojnie o niepodległość, wojnie Jom Kipur w 1973 roku i wojnie w Libanie w 1982 roku, awansując do stopnia pułkownika. Ma podwójne obywatelstwo: Polski i Izraela. Po wojnie pierwszy raz odwiedził Polskę w 1988 roku.


Książka stanowi zapis kilkudziesięciu godzin rozmów, przeprowadzonych przez E. Marata i M. Wójcika ze Stanisławem Aronsonem na temat jego oceny Powstania, działania Polskiego Państwa Podziemnego, trudnych stosunków polsko-żydowskich i polskiej polityki historycznej. Aronson ostrzega: "Wszystko zaczyna się od kłamstwa. Polska i Europa zostały zniszczone przez kłamstwa. Teraz ten fałsz serwowany jest na nowo. Na potrzeby polityki niszczy się pamięć i napina się strunę, która może pęknąć w sposób niekontrolowany. To się w końcu obróci przeciwko Polsce, to nieustanne gadanie o bohaterskości. Ludzie chcieli przeżyć wojnę, to wszystko".


ZK
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych