Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Obchody 102 rocznicy powstania Błękitnej Armii we Francji, w departamentach Sarthe i Orne
04.06.2019

W dniach od 1 do 4 czerwca 2019 roku we Francji odbyły się polskie uroczystości patriotyczne. Zorganizowane z okazji 102 rocznicy utworzenia Armii Polskiej gen. Józefa Hallera, a także Stulecia Traktatu Wersalskiego, który ostatecznie usankcjonował prawnie powstanie odrodzonego Państwa Polskiego.


Okolicznościowe spotkania miały miejsce w Normandii, w sześciu miejscowościach departamentów Sarthe (72) i Orne (61) w Normandii - w Le Mans, Mamers, Ferté-Bernard, Saumur, Domfront Le Poiré oraz w Ruillé-en-Champagne. W programie uroczystości, bardzo bogatych w wydarzenia, wszystkie w honorowej asyście z udziałem Grupy Rekonstrukcyjnej 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, znalazły się m.in.: odsłonięcie pomnika, tablic pamiątkowych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy polskich.


Uroczystości oficjalne rozpoczęło odsłonięcie 1 czerwca br., na budynku wojskowych koszar "Gaulois" w Mamers, tablicy upamiętniającej stacjonowanie w 1918 roku 1400 polskich ochotników - przyszłych żołnierzy organizowanych przez gen. Józefa Hallera oddziałów polskich. Koszary te służą dzisiaj Żandarmerii Wojskowej. Kilka godzin później, we wsi Ruillé-en-Champagne, odsłonięto pomnik kpt. Zbigniewa Janickiego, pilota poległego 13 czerwca 1944 roku na zachód od Le Mans.


Za kontynuację tego punktu programu można uznać uroczystości zorganizowane 2 czerwca br. na Cmentarzu Zachodnim w Le Mans, przed kwaterą "błękitnych artylerzystów" polskich i przy grobie kpt. Janickiego. Następnie, po uroczystej Mszy św., pod tablicą pamiątkową w tamtejszej katedrze złożono kwiaty, a na katedralnych organach odegrano "Mazurek Dąbrowskiego" i "Marsyliankę". Program tego dnia zakończyła nieoficjalna wizyta na znanym torze wyścigowym i udział w jazdach testowych, zorganizowanych przez Automobile Club de l'Ouest - Circuit des 24 h du Mans.


Poniedziałek 3 czerwca br. zdominowany został przez temat wojsk pancernych. Była to kilkugodzinna wizyta w Muzeum Kawalerii Pancernej w Saumur. Muzeum, pod którego dachem znajduje się ok. 900 pojazdów opancerzonych, z czego ok. 200 w pełni sprawnych, jest dzisiaj jedną z największych tego rodzaju instytucji na świecie.


Wydarzeniem zamykającym cykl polskich uroczystości patriotycznych w Normandii, zorganizowanych z okazji 102 rocznicy utworzenia Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, a także Stulecia Traktatu Wersalskiego, było odsłonięcie w dniu 4 czerwca br. na cmentarzu w Domfront, steli poświęconej poległym "Błękitnym". W miejscowości tej w 1917 roku zorganizowany został ośrodek szkoleniowy dla ochotników polskich.


Na uroczystości w Normandii w dniach 1-4 czerwca br. przybyło wielu gości z Francji i z Polski. Obecni byli: dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej WP im. gen. J. Hallera ze Szczecina, płk dypl. Sławomir Dudczak, wraz z osobami towarzyszącymi, Karolina Smagan, konsul polski w Paryżu, attaché wojskowy Ambasady Polskiej we Francji płk Sławomir Pawlikowski, wraz ze swoim zastępcą ppłk. Dariuszem Pitą. CBW reprezentował kustosz dr Adam Gałkowski, pełnomocnik Dyrektora Biblioteki ds. naukowych. Ponadto obecni byli także przedstawiciele polskich i francuskich organizacji kombatanckich z całej Francji, lokalnych władz państwowych i samorządowych, młodzieży szkolnej. Spotkaniom towarzyszyły dyskusje na temat udziału Polaków w obu wojnach światowych. Wydarzenia te zarejestrowała publiczna telewizja regionalna France3, której materiał po kilku dniach został wyemitowany. Wydarzenia odnotowała również lokalna.


Inicjatorami i organizatorami uroczystości z 1-4 czerwca br. w departamentach Sarthe i Orne było Stowarzyszenie "Kultura Polska", z siedzibą w Le Mans. Ta organizacja non profit posiada w swoim dorobku realizację innych międzynarodowych projektów, których celem jest popularyzacja historii Polaków we Francji i zbliżenie między naszymi narodami. Szczególna w tym zasługa prezesa Stowarzyszenia, Alicji Trojanowskiej-Duluc, ale także Arlette Bouvier-Chaligné, Bogusławy i Benoît Desbans oraz innych osób. Swój udział w realizacji wydarzeń z 1-4 czerwca br. miały także Dowództwo 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz lokalne władze regionu.


Tegoroczne obchody rocznicy powstania "Błękitnej Armii" odbyły się po raz trzeci. Wszystkie pod patronatem Ambasady Polskiej we Francji. Wszystkie też spotkały się z żywym zainteresowaniem szerszej publiczności.


fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych