Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Ostatnie pożegnanie kpt. Ryszarda Białousa ps.
29.07.2019
31 lipca w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe weterana powstania warszawskiego, dowódcy Batalionu "Zośka" - kpt. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy".

O godz. 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie się Msza święta sprawowana w intencji kpt. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy". O godz. 12.30 urna z prochami zostanie złożona do grobu w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK "Zośka".


W Centralnej Bibliotece Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 66) o godz. 16.00 zostanie otwarta okolicznościowa wystawa "JERZY – Ryszard Białous - dowódca Batalionu Zośka AK". Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. O godz. 16.30 w Sali Głównej odbędzie się promocja albumu poświęconego dowódcy Batalionu "Zośka" AK.

Ryszard Białous urodził się w 1914 roku w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Działał także w Związku Harcerstwa Polskiego. We wrześniu 1939 roku dowodził plutonem saperów w 8. Dywizji Piechoty, następnie wstąpił do Szarych Szeregów i do Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej. W 1942 roku przeszedł do Kierownictwa Dywersji - Kedywu. Brał udział w akcji pod Arsenałem.


W Powstaniu Warszawskim kpt. Białous dowodził legendarnym batalionem "Zośka" oraz Brygadą Dywersyjną "Broda 53". Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz - trzykrotnie - Krzyżem Walecznych. Po upadku Powstania trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 roku został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.


Od marca 1947 do lutego 1948 roku Ryszard Białous był naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. W lipcu 1948 roku wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny. Zmarł w marcu 1992 roku w Neuquén.


28 czerwca br. na warszawskim lotnisku Okęcie powitano uroczyście urnę z prochami kpt. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy".


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych