Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej z okazji 100 rocznicy utworzenia tej formacji
28.06.2019

28 czerwca br., już po raz trzeci w Warszawie, odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Tym razem miały one charakter szczególny, bowiem przypadły w 100 rocznicę utworzenia tej formacji. Jej początki sięgają 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa ogłosił dekrety o powołaniu do życia Okręgowych Dyrekcji Więziennych oraz Tymczasowych Przepisach Więziennych, w oparciu o które przystąpiono do organizacji Straży Więziennej.


Uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którą poprowadził bp Rafał Markowski. Po Mszy św. pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowały na Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Ich otwarcia dokonał Dyrektor Generalny Służby Więziennej, gen. Służby Więziennej Jacek Kitliński. Głównym punktem programu była promocja na pierwszy stopień oficerski prawie 300 funkcjonariuszy, zakończona uroczystą defiladą pododdziałów Służby Więziennej oraz pocztów sztandarowych innych służb mundurowych.


O randze wydarzenia świadczy obecność Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w swoim wystąpieniu podziękował funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym za ich dotychczasową pracę, podkreślając szczególny charakter i rolę ich Służby w całym systemie bezpieczeństwa państwa. Następnie odczytane zostały listy okolicznościowe Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Tę część uroczystości zakończyło wręczenie przez Ministra Sprawiedliwości odznak "Za zasługi w służbie penitencjarnej" i, po raz pierwszy, order św. Pawła-Apostoła.


Program, poziom organizacji i przebieg uroczystości pokazały, że Służba Więzienna naszego kraju jest dzisiaj formacją nowoczesną i otwartą na korzystanie z doświadczeń innych. Współpracuje z instytucjami wymiaru sprawiedliwości wielu krajów, czego potwierdzeniem było przybycie na Plac marszałka Józefa Piłsudskiego delegacji zagranicznych z 15 krajów, w tym gości z Litwy w randze ministra oraz z Chorwacji w randze wiceministra. Wśród zaproszonych gości wyróżniała się 6-osobowa delegacja szeryfów i dyrektorów zakładów karnych z Teksasu. To efekt kilkuletniej bilateralnej współpracy. Polska Służba Więzienna jest formacją rozwijającą się z duchem czasu, bowiem 1/3 jej funkcjonariuszy stanowią dzisiaj kobiety.


Mszy św. w kościele św. Antoniego Padewskiego towarzyszył znakomity chór Służby Więziennej, zaś uroczystościom na Placu Józefa Piłsudskiego - Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Centralne Obchody Święta Służby Więziennej zakończyły złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada funkcjonariuszy Służby Więziennej.


W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście - obok wspomnianych wyżej delegacji zagranicznych, także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, innych służb mundurowych oraz organizacji społecznych. CBW reprezentował pełnomocnik Dyrektora Biblioteki ds. naukowych, dr Adam Gałkowski. Licznie przybyli także: rodziny wypromowanych funkcjonariuszy, mieszkańcy Warszawy i turyści.Tekst i zdjęcia: AG
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych