Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w otwarciu wystawy
02.06.2019
2 czerwca na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Wstańcie, chodźmy... pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski".

Wystawę, przygotowaną przez pracowników Instytut Pamięci Narodowej, otworzyli prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum oraz dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości Centralną Bibliotekę Wojskową reprezentował Maksymilian Sokół-Potocki, Zastępca Dyrektora ds. Informacji Naukowej i Opracowań Zbiorów.


Dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podkreślił, że wystawa na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie "jest widomym znakiem, że pamięć o wizycie pierwszej papieża Jana Pawła II w Polsce - kraju rodzinnym - jest ciągle pamiętana i jest ciągle żywa". Dodał, że w tym miejscu, które "jest symbolem polskiej państwowości i polskiego narodu jest ważne, żeby ta pamięć była udokumentowana, pokazana i wyraźnie zademonstrowana".


Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że po raz pierwszy od tysiąca lat na polskiej ziemi stanął namiestnik św. Piotra papież Polak. "Rozpoczęło się dziewięć niezwykłych dni - dziewięć dni wolności. Miliony Polaków mają jeszcze w pamięci tamte wydarzenia. Sądzę, że ta wystawa przyczyni się do tego, że spróbują dotknąć tego czasu ci, którzy urodzili się później. Ten czas niezwykły. Znamy jego owoce, które przyszły bardzo szybko. Ta odnowa tej ziemi, o którą modlił się Jan Paweł II, została podjęta kilkanaście miesięcy później. To z niej wyrosła "Solidarność". To dzięki niej żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce" - mówił podczas otwarcia prezes IPN.


Wśród zaproszonych gości znalazł się emerytowany metropolita krakowski i b. Sekretarz Jana Pawła II Kardynał Senior Stanisław Dziwisz. W swoim wystąpieniu kardynał Dziwisz przypomniał "2 czerwca 1979 roku - uroczystość Zesłania Ducha Świętego - tym się tłumaczy modlitwa i prośba: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Tu się rozpoczął pochód ku wolności, ku niepodległości, nie tylko Polaków, nie tylko krajów za Żelazną Kurtyną, ale również na całym świecie. Tu rozpoczęła się walka z komunizmem (walka klas). "Ojciec Święty powiedział, że to nie jest propozycja dla przyszłości. Propozycją dla przyszłości, to są prawa człowieka, prawa narodów" ".


Na wystawie zaprezentowano prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - w większości dotąd nieznanych i nigdy wcześniej niepublikowanych. Ich uzupełnieniem są tytuły artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej, a także fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki - w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.


Tekst: MSP
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych