Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawicielki CBW w pokazie edukacyjnym filmu dokumentalnego
31.05.2019
29 maja w kinie "Atlantic" odbył się pokaz edukacyjny fabularyzowanego filmu dokumentalnego w reżyserii Jolanty Dylewskiej "Marek Edelman...I była miłość w getcie".

"Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość" - pisał Marek Edelman, jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim.


W zarejestrowanej na taśmie filmowej rozmowie z Paulą Sawicką przywołuje najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi. Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie miłości wyzwala od strachu, także od strachu przed śmiercią. Relacja Marka Edelmana ilustrowana jest wstrząsającymi zdjęciami archiwalnymi z warszawskiego getta i z "Wielkiej Akcji" likwidacyjnej w lipcu 1942 roku..


Po pokazie odbyła się dyskusja z udziałem współautorki filmu, Pauli Sawickiej, dziennikarza Włodka Goldkorna, który w 1968 roku musiał z rodzicami wyemigrować z Polski, i Artura Wolskiego, organizatora "Lekcji z Markiem Edelmanem". CBW reprezentowała starszy kustosz w Ośrodku Informacji Naukowej Zofia Kunert.


ZK
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych