Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
29.05.2019

Dzień 28 maja 2019 roku od wielu lat jest świętem UKSW, obchodzonym w rocznicę śmierci patrona tej uczelni. Wydarzeniem tegorocznych obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu, podczas którego odbyło się nadanie tytułu doktora honoris causa ks. abp. Celestino Migliore. Wyróżniony zaszczytnym tytułem doktor prawa kanonicznego, należy dzisiaj do najwybitniejszych dyplomatów Watykanu. Kiedy w 2010 roku został nuncjuszem apostolskim w Polsce, miał już za sobą doświadczenie we współpracy z najważniejszymi instytucjami międzynarodowymi jak Rada Europy, ONZ i organizacje Unii Europejskiej. Pełnił też funkcję nuncjusza w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i wiele podróżował po całym świecie. Obecnie, od 2016 roku misję nuncjusza apostolskiego pełni w Rosji.


Zgodnie z tradycją tego rodzaju uroczystości, ks. abp Migliore wygłosił wykład. Miłym akcentem był fakt, że wykład pierwszego doktora honoris causa nominowanego przez Wydział Prawa i Administracji UKSW, został przedstawiony w języku polskim.


Wybór kandydata do tytułu doktora honoris causa, który kilkakrotnie już wcześniej utrzymywał kontakty z UKSW, z pewnością był - jak czytamy w specjalnej broszurce poświęconej ks. abp Celestino Migliore - "przemyślanym docenieniem wybitnego przedstawiciela dyplomacji watykańskiej" (s. 20).


Dla CBW to także był trafny wybór. Ks. abp Migliore wziął udział i przemawiał w języku polskim 8 marca 2019 r., podczas uroczystego otwarcia wystawy "Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego", w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.


W programie posiedzenia Senatu UKSW z 28 maja br. tradycyjnie znalazło się także wręczenie odznaczeń państwowych i medali UKSW. Uroczystości towarzyszył występ Chóru uczelni, który wykonał hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego, Gaudeamus igitur oraz Gaude Mater Polonia.


W uroczystości udział wzięło wielu wybitnych przedstawicieli różnych środowisk, między innymi: gen. bryg. Jan Dziedzic, bp gen. bryg. Józef Guzdek, abp Józef Kowalczyk i kard. Kazimierz Nycz. CBW reprezentowali: zastępca dyrektora Biblioteki Maksymilian Sokół-Potocki oraz pełnomocnik dyrektora Biblioteki ds. naukowych, dr Adam Gałkowski.
Tekst i zdjęcia: pełnomocnik dyrektora CBW ds. naukowych, dr Adam Gałkowski
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych