Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej
02.05.2019
Biało-czerwona flaga, wraz z Orłem Białym i Mazurkiem Dąbrowskiego, są najważniejszymi symbolami niepodległej Rzeczypospolitej.

2 maja to święto państwowe ustanowione na mocy znowelizowanej ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 roku.


Barwy flagi, złożone z dwóch poziomych pasów - białego oraz czerwonego, są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Po raz pierwszy barwy te zostały uregulowane prawnie na mocy specjalnej ustawy Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.


Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe stały się przedmiotem uchwały Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 roku.


2 maja przypada także Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku, w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.


W tym dniu przypada również 74 rocznica zdobycia stolicy III Rzeszy - Berlina. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa, symbolicznie kończąc czas okupacji niemieckiej.


Flaga i barwy narodowe towarzyszyły nam we wszystkich ważnych momentach historii, dlatego powinny być prezentowane w zgodzie z tradycją, obowiązującymi zasadami i być otaczane należytym honorem.Tekst: MB
Foto: ze zbiorów CBW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych