Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w Przysiędze Wojskowej żołnierzy Służby Przygotowawczej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
01.03.2019
Uroczysta Przysięga Wojskowa, złożona na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy w Zegrzu, miała miejsce 23 lutego 2019 roku i była zwieńczeniem 7-tygodniowego szkolenia podstawowego żołnierzy-ochotników.

Zgodnie z regulaminem, w programie uroczystego apelu znalazły się: podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, przemówienie Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płka dra Ireneusza Fury, wręczenie wyróżnień, błogosławieństwo duchownych kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, okolicznościowe przemówienia i defilada. Po zakończeniu uroczystości, żołnierze zdali broń i otrzymali przepustki Centrum.


W uroczystym apelu udział wzięli: Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, rodziny i przyjaciele żołnierzy, a p. Wojciech Jeute, wiceprezes Koła Nr 1 "Brzozów" ŚZŻAK w Legionowie, odczytał przesłanie kombatantów do składających przysięgę wojskową.


Z ramienia CBW, na uroczystościach w Zegrzu obecny był pełnomocnik Dyrektora Biblioteki ds. naukowych, dr Adam Gałkowski, który na ręce komendanta Centrum, płka Ireneusza Fury, przekazał historyczne filmy dokumentalne - produkcje CBW. Materiały te wzbogacą materiały szkoleniowe dla żołnierzy zegrzyńskiego ośrodka.


Sympatycznym akcentem nieoficjalnej części uroczystości w Zegrzu były oświadczyny jednego z szeregowych żołnierzy. Oświadczyny zostały przyjęte.


Godnym podkreślenia jest fakt, iż Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu jest dzisiaj jedynym w kraju wojskowym ośrodkiem kształcącym specjalistów w dziedzinach łączności, informatyki i walki elektronicznej. Ten jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych Wojska Polskiego, doskonale godzi tradycje ze współczesnością. Usytuowany na terenie dawnego Fortu w Zegrzu Północnym, jest sukcesywnie rozbudowywany i modernizowany. Powstają nowe obiekty wojskowe i sportowe. Do Zegrza zapewne jeszcze niebawem powrócimy, bowiem przypadającemu w tym roku jubileuszowi stulecia Centrum (13 września), towarzyszyć będą uroczyste obchody.

Tekst: AG
Grafika - AG i ze zbiorów CBW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych