Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w uroczystym apelu z okazji Święta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim
01.03.2019
oraz złożenia przysięgi wojskowej przez jego elewów

23 lutego br., na placu apelowym Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej im. płka Stanisława Sitka w Mińsku Mazowieckim, odbył się uroczysty apel z okazji Święta tego ośrodka oraz złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy Służby Przygotowawczej.


W uroczystym apelu udział wzięli m.in.: Przedstawiciel Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, posłowie na Sejm z regionu, komendanci ŻW i przedstawiciele innych jednostek wojskowych, szkół wyższych, władz samorządowych i duchowieństwa, rodzina i przyjaciele żołnierzy. Na uroczystość przybyło także kilku kombatantów - m.in. kpt. Marian Kroszczyński, rtm. Józef Jedynak i por. Tadeusz Włodarczyk. Smutnym wydarzeniem podczas uroczystego apelu była nagła śmierć por. Włodarczyka (90 lat).


Z ramienia CBW, na uroczystościach w Zegrzu obecny był pełnomocnik Dyrektora Biblioteki ds. naukowych, dr Adam Gałkowski, który na ręce komendanta Centrum, płka dra Sławomira Niemirka, przekazał historyczne filmy dokumentalne - produkcje CBW. Materiały te wzbogacą materiały szkoleniowe dla żołnierzy zegrzyńskiego Centrum.


Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, jako jedyny tego rodzaju ośrodek w kraju, zajmuje szczególne miejsce w strukturze Wojska Polskiego. Wprawdzie usytuowane w Mińsku Mazowieckim od niedawna (2007), to nawiązuje do ponad stuletnich tradycji tej formacji w Polsce, w szczególności zaś - Szkół Żandarmerii w Warszawie, Biedrusku i Grudziądzu (1918-1922), Centralnej Szkoły Żandarmerii w Grudziądzu (1922-1927), Dywizjonu Szkolnego Żandarmerii w Grudziądzu (1927-1930) oraz Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu (1930-1939). Od niedawna (2015) patronem ośrodka jest płk Stanisław Sitek, zasłużony w organizacji i rozwoju systemu szkolenia żandarmerii w okresie II RP.Tekst: AG
Grafika - AG i ze zbiorów CBW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych