Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
188. rocznica bitwy o Olszynkę Grochowską
25.02.2019
25 lutego 1831 roku pod Olszynką Grochowską rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego.

Batalia pod Grochowem była również jedną z największych bitew stoczonych na polach Europy od czasów Waterloo w 1815 roku. Dowodzone przez gen. Józefa Chłopickiego wojska polskie, zebrane na przedpolach warszawskiej Pragi liczyły niemal 40 tysięcy żołnierzy i 120 dział. Wojska rosyjskie, dowodzone przez feldmarszałka Iwana Dybicza, liczyły prawie 60 tysięcy żołnierzy oraz 196 dział.


Pomimo zdecydowanej przewagi liczebnej strony carskiej, determinacja i wielkie poświęcenie oddziałów polskich doprowadziły do krwawego odparcia szturmującego przeciwnika. Straty po obu stronach były wysokie; około 7,3 tysiąca żołnierzy po stronie polskiej i około 9,5 tysięcy po stronie rosyjskiej. Wobec wycofania się obu stron bitwa pozostała nierozstrzygnięta ale doprowadziła do zatrzymania wojsk rosyjskich w ich marszu na Warszawę, co było wielkim sukcesem strony polskiej.


"Tak skończyła się pamiętna batalia, w której męstwo jedynie wojska polskiego walczyło przeciw tak przeważającym siłom, bez wodza prawie, bez związku, przy niesubordynacji i zawiści niektórych generałów, przy niewypełnionych rozkazach, nie zostaliśmy złamani, nie stracili armat, niewolnika wzięli więcej niż wziął nieprzyjaciel, kilkaset tylko kroków ustąpiliśmy pola".
Ocena bitwy grochowskiej Ignacego Kruszewskiego, późniejszego generała, wówczas adiutanta Józefa Chłopickiego.


Czytelników zainteresowanych tematem batalii pod Grochowem zapraszamy do zapoznania się z okolicznościową wystawą pt. "Bitwa pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 roku" udostępnioną w holu głównym Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Zachęcamy również do skorzystania z publikacji dostępnych w zbiorach Centralnej Biblioteki Wojskowej. Poniżej prezentujemy wybór kilku pozycji z naszego zasobu, wraz z linkami przekierowującymi do katalogu online CBW.


Wojciech Kucharski, Olszynka Grochowska 1831. Warszawa 2015 [LINK]


Witold Mikołajczak, Grochów 1831 : niedokończona bitwa. Gdynia 2014 [LINK]


Wiesław Majewski, Grochów 1831. Warszawa 1982 [LINK]


Henryk Wierzchowski, Śladami powstania listopadowego : Grochów - Wawer. Warszawa 2005 [LINK]


Wojciech Krajewski, Wiadoma światu ta sławna Olszyna... : 180. rocznica bitwy pod Grochowem 1831-2011. Warszawa 2011 [LINK]


"Witaj Gaju Grochowa" - Polskie Termopile : antologia poezji o powstaniu listopadowym / w wyborze Gabrieli i Stefana Melaków. Warszawa 2000 [LINK]


Wojciech Kossak - Olszynka Grochowska

Tekst: MB
Grafika: ze zbiorów CBW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych