Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Premiera filmu
20.02.2019
19 lutego w studiu telewizyjnym TVP3 w Lublinie odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego "Obrona terytorialna - wczoraj, dziś, jutro".

Film przedstawia nowy rodzaj Sił Zbrojnych RP – Wojska Obrony Terytorialnej. Punktem wyjścia tej filmowej opowieści jest przypomnienie batalionów i brygad Obrony Narodowej (1937 – 1939) i doświadczeń organizacyjnych i bojowych tej formacji. Temu celowi służą inscenizacje historyczne, ikonografia, filmy archiwalne prezentujące żołnierzy ON oraz wypowiedzi ekspertów – historyków wojskowości. Dzisiejsi żołnierze WOT czują się spadkobiercami tradycji żołnierz Obrony Narodowej, ale też Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia zbrojnego. O tych tradycjach traktuje również część filmu, odwołują się do nich w swoich wypowiedziach żołnierze, oficerowie i dowódcy brygad WOT.

Dzień dzisiejszy obrony terytorialnej pokazany został w filmie poprzez zdjęcia z ćwiczeń na różnego typu strzelnicach, zajęciach taktycznych i działaniach na poligonach i w sytuacjach kryzysowych.  Zaprezentowano też uroczystości cywilne i wojskowe z udziałem pododdziałów WOT. O idei powołania tej formacji, sensie jej użycia, systemie organizacyjnym i szkoleniu mówią eksperci, oficerowie i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej

Film został zrealizowany w koprodukcji Centralnej Biblioteki Wojskowej i TVP3 Lublin dla centralnych anten Telewizji Polskiej. W pokazie premierowym wzięli udział m.in. dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński i starszy kustosz Wojciech Kuliński (autor scenariusza filmu) oraz Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan  Józef Kasprzyk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Jan Dziedzic, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Premiera telewizyjna filmu w najbliższą sobotę (23 lutego) o godzinie 19.00 na antenie TVP3 Lublin, a w marcu w TVP Historia i na innych antenach.

fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13fot. 14fot. 15

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych