Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Otwarcie wystawy  CBW
11.02.2019
10 lutego odbyły się w Gdyni obchody 99 rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Podczas uroczystości, w której wzięło udział troje przedstawicieli Centralnej Biblioteki Wojskowej, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk dokonał otwarcia przygotowanej przez CBW wystawy o Armii Polskiej we Francji.  Ekspozycja szeroko prezentuje postać dowódcy owej Armii,  generała broni Józefa Hallera i porusza wątek powrotu Polski nad Bałtyk.

Zebranych gości, wśród których byli między innymi: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski,  sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej posłanka Dorota Arciszewska – Mielewczyk,  powitał rektor uczelni, prof. Janusz Zarębski. Centralną Bibliotekę Wojskową reprezentowali: starszy kustosz w Ośrodku Informacji Naukowej, Zofia Kunert, kierownik sekcji personalnej Rafał Szabała- Chełmiński i starszy bibliotekarz Krzysztof Michałowski.

Oficjalną część obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem rozpoczęła Msza św. odprawiona w auli Uniwersytetu Morskiego przez biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Wiesława Szlachetkę. Po jej zakończeniu odczytano listy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do uczestników uroczystości. Przedstawiciel Związku Rybaków, rodowity
Kaszuba Paweł Budda z Jastarni odczytał obszerne fragmenty kazania, wygłoszonego w Pucku 99 lat temu przez księdza Józefa Wrycza podczas zaślubin Polski z morzem:

„A ten wiatr morski dzisiaj radośnie świszczy, plusk fal nadbrzeżnych jakby weselszy dzisiaj, wolniej oddycha pierś marynarza kaszubskiego, bo tem morzem zawładnęła Pani pracowita, Polska ukochana, która podłym gwałtem wrogów zaborców na długo pozbawiona była panowania na morzu.

Witaj więc ukochane nasze, witaj nam Polskie morze. Dzieci całej Polski tu, na jasnym twym brzegu się zgromadziliśmy, by cię przywitać ze łzą w oku, a weselem wielkim w sercu. Więc witaj nam morze Polskie! Niech falami twojemi niosą bogactwa innych ziem polskich do dalekich krain zamorskich, a w zamian za to niech nam stamtąd przynoszą, czego nam nie dostaje.

Kiedy trzy lata temu, księdzem rybackim będąc, na owym Półwyspie Helskim razem z braćmi rybakami straż nadmorską pełniąc, patrzyłem na sine fale Bałtyku, wsłuchiwałem się w ich pienia, to ciche, jakoby skarga z powodu niewoli, to przeraźliwe, jakoby oburzone na kajdany, gdy pytałem, kiedy ten kraj piaszczysty, to morze przeogromne wróci do macierzy, czy śmiałem o tym marzyć, że za trzy łata zaledwie będzie mi danem witać tu nad morzem Polskę, jej banderę, jej wojsko, jej wodzów wielkich i sławnych?”.


Podczas otwarcia wystawy o Armii Polskiej we Francji jej współautorka Zofia Kunert przedstawiła w skrócie skomplikowane losy Błękitnej Armii i jej dowódcy, generała broni Józefa Hallera. To właśnie on 99 lat temu dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Przedstawicielka CBW podkreśliła, że ekspozycja, przygotowana w dwóch wersjach językowych, po polsku i francusku, cieszyła się dużym zainteresowaniem w Kwaterze Głównej Eurokorpusu w Strasburgu. Dodała, że na wystawie znalazły się wyłącznie materiały, pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Tekst ZK, foto: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  i KM.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych