Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim - 10 lutego 1920 roku
08.02.2019
Symbolicznym aktem odzyskania przez Polskę Pomorza były uroczyste zaślubiny z morzem w Pucku, ówczesnym jedynym polskim porcie nad Bałtykiem

10 stycznia 1920 roku ratyfikowano ustalenia traktatu wersalskiego, które przyznawały Polsce dostęp do Morza Bałtyckiego wzdłuż 147 km linii brzegowej. W celu zajęcia Pomorza Gdańskiego utworzono Naczelne Dowództwo Frontu Pomorskiego z gen. broni Józefem Hallerem. 10 lutego 1920 roku, po przejęciu przez żołnierzy polskich wszystkich pomorskich miast, w Pucku odbyły się uroczyste zaślubiny z Morzem Bałtyckim, podczas których gen. broni Józef Haller wrzucił do wody pozłacany pierścień z napisem "Gdańsk - Puck 10 lutego 1920".


Przed mszą św. podczas uroczystości zaślubin z Morzem Bałtyckim gen. broni Józef Haller powiedział:
"Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem."


Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wystawy gablotowej prezentowanej w holu Biblioteki przygotowanej przez pracowników Ośrodka Informacji Naukowej.


Tekst: DR
Foto - ze zbiorów CBW.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych