Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Pierwsze wybory w Niepodległej Polsce
31.01.2019
26 stycznia 1919 roku odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego w pozaborowej Polsce. Po raz pierwszy wzięły w nim udział kobiety.

Z okazji 100 rocznicy tego wydarzenia zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej wyborom parlamentarnym w Polsce w 1919 roku i posłankom-kobietom.


28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że wyborcą do Sejmu jest "każdy obywatel państwa bez różnicy płci", a wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele posiadający czynne prawo wyborcze. W wyniku pierwszych wyborów 26 stycznia 1919 roku, do jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego (1919-1922), na 442 posłów wybrano 8 posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Zofię Moraczewską, Marię Moczydłowską, Zofię Sokolnicką, Franciszkę Wilczkowiakową oraz w ramach wyborów uzupełniających w 1920 roku Annę Anastazję Piasecką.


10 lutego posłanki i posłowie przekroczyli progi budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie, gdzie odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu. Kobiety po raz pierwszy w historii Rzeczypospolitej wybierały i były wybierane.


Ekspozycja przygotowana przez dr Agnieszkę Werens, starszego kustosza w Ośrodku Informacji Naukowej, będzie prezentowana w holu Biblioteki do 10 lutego.


Tekst: AW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych