Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Spotkanie edukacyjne w Łodzi
18.01.2019
16 stycznia 2019 roku w łódzkim VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka przedstawicielka CBW Zofia Kunert wzięła udział w spotkaniu z młodzieżą poświęconym powojennym relacjom polsko-niemieckim.


Został zaprezentowany film dokumentalny jej autorstwa zatytułowany "Budowniczy mostów"- "Brueckenbauer". Z uwagi na dwujęzyczny charakter szkoły, film pokazano w niemieckiej wersji językowej.


Po projekcji odbyły się warsztaty poświęcone "kamieniom milowym" powojennych stosunków polsko-niemieckich. Omówiono znaczenie Układu Zgorzeleckiego, Akcję Znaku Pokuty, list biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku, wizytę kanclerza Willy'ego Brandta i mszę pojednania w Krzyżowej oraz traktaty z 1990 i 1991 roku zawarte po zjednoczeniu Niemiec. Uczestniczka spotkania, była konsul w Monachium i Kolonii Elżbieta Sobótka wskazała na istnienie licznych instytucji, rozwijających polsko-niemiecką współpracę. Zwróciła szczególną uwagę na motywy łódzkie - partnerstwo Łodzi ze Stuttgartem i Chemnitz, biografię łodzianina, słynnego tłumacza Karla Dedeciusa, a także utworzenie w Łodzi konsulatu honorowego RFN. Na zakończenie warsztatów uczniowie ułożyli "drogę do pojednania" z plansz z kluczowymi hasłami i datami.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych