Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Uroczysty koncert ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego
15.11.2018
14.11.2018 roku Centralna Biblioteka Wojskowa i Naczelna Organizacja Techniczna - Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, zorganizowały uroczysty koncert "Ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego żołnierzy"


Był to remake koncertu, który odbył się 18 listopada 1918 roku ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego w ówczesnym Domu Techników przy ul Czackiego w Warszawie, dzisiejszej siedzibie Federacji NOT. Oryginalny koncert został zorganizowany przez Ligę Kobiet przy wybitnym udziale Aleksandry Szczerbińskiej, ówczesnej partnerki i późniejszej żony Marszałka Józefa Piłsudskiego. Był to pierwszy i jedyny koncert, w którym uczestniczył Józef Piłsudski, jako Naczelny Wódz i Naczelnik Państwa.

Wydarzenie odbyło się w 100-lecie historycznego koncertu, w historycznym miejscu, z wykorzystaniem częściowo oryginalnego repertuaru historycznego, a częściowo utworów o charakterze patriotycznym, nawiązujących do okresu odzyskania niepodległości i II Rzeczypospolitej, stanowiąc istotny element upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jednego z jej twórców - Józefa Piłsudskiego.

Gośćmi koncertu byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpus dyplomatyczny, reprezentanci Wojska Polskiego i służb mundurowych, duchowieństwo oraz przedstawiciele organizacji społecznych, wśród których znaleźli się m.in.:
- Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta, reprezentujący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- Andrzej Melak, poseł na Sejm RP, reprezentujący Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
- Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- gen. bryg. Jan Dziedzic, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
- gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych,
- prof. Jan Majchrowski, wykonujący obowiązki Prezesa Sądu Najwyższego,
- JE ks. bp dr Antoni Pacyfik Dydycz, Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej,
- płk Bronisław Maciaszczyk, Prezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W roli partnerów wystąpili: gospodarz miejsca - Warszawski Dom Technika NOT, realizator telewizyjny - TVP3 Warszawa oraz wykonawca części muzycznej - Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Uroczystość miała charakter historyczno-patriotyczny, której celem było upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uhonorowanie osoby marszałka Józefa Piłsudskiego - jednego z twórców Polski Niepodległej. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i wpisane do Wieloletniego Programu "Niepodległa", a patronatu honorowego udzielili: Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Oficjalnego rozpoczęcia oraz powitania gości dokonali organizatorzy uroczystości: Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych - Naczelnej Organizacji Technicznej oraz dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, członek Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Następnie głos zabrał poseł na Sejm RP Andrzej Melak, który odczytał list okolicznościowy wystosowany z okazji uroczystości przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Po odczytaniu listu wystąpił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezes Związku Piłsudczyków, który przypomniał zebranym dokonania i testament duchowy Józefa Piłsudskiego.

Po części oficjalnej odbył się koncert galowy na którym wystąpili muzycy i soliści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Polskiej Opery Królewskiej. W programie, składającym się z trzech części, zebrani usłyszeli najsłynniejsze polskie arie operowe i kompozycje muzyki klasycznej, pisane głównie w okresie zaborów, kiedy ku pokrzepieniu serc tworzyli wybitni polscy kompozytorzy, a także najpopularniejsze pieśni legionowe ze słynnym Marszem Pierwszej Brygady oraz utwory o charakterze patriotycznym wybitnych polskich kompozytorów. Koncert zakończyła wiązanka największych przebojów polskiego kina i kabaretu okresu międzywojennego w nowych aranżacjach.

Wśród wykonawców znaleźli się:
Aleksandra Okrasa–Wachowska - sopran
Anna Potyrała–Listwon - sopran
Leszek Świdziński - tenor
Andrzej Wiśniewski - tenor
Jan Kierdelewicz - bas
Anna Wolniewicz - fortepian

Akompaniament zapewniła Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Piotra Racewicza, a całość poprowadził Tomasz Szuran.

Po zakończeniu koncertu Dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej S.A. Mariusz Dawid zaprezentował specjalne edycje znaczków pocztowych, wydanych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po czym goście udali się na spotkanie okolicznościowe, zorganizowane w 113-letnich wnętrzach Warszawskiego Domu Technika. Nawiązując do przygotowanego menu dr Jan Tarczyński uprzedził, żeby "nie spodziewać się, że będzie to remake ulubionego menu Marszałka. Nie będzie więc zup, z grochówką na czele, bigosu i kołdunów, słodkich legumin, kruchego ciasta ze śliwkami, litewskich sucharków i wedlowskich herbatników oraz... landrynek. Będzie natomiast Jego ulubiona mocna herbata, a papierosy, które Józef Piłsudski wypalał masowo, to już kwestia indywidualnych zasobów i upodobań".

Cały koncert został zarejestrowany przez Telewizje Polską, a jego retransmisja zostanie wyemitowana dokładnie w 100-lecie oryginalnego wydarzenia w niedzielę 18 listopada 2018 roku: w TVP 3 Warszawa o godz. 10.30, a następnie w paśmie ogólnopolskim TVP 3 Regionalnej o godz. 13.00. Kolejne emisje koncertu będą miały miejsce na antenie TVP Polonia.

Tekst: RCh
Zdjęcia: MM

Wejście do galerii


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych