Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udział przedstawiciela CBW w obchodach Święta Narodowego Węgier
23.10.2018
 

Dnia 22 października, na zaproszenie Ambasadora Węgier dr. Orsolyi Zsuzsanny Kovacs i Konsul Generalnej Węgier dr Adrienne Kormendy, starszy kustosz OIN Zofia Kunert wzięła udział w uroczystej Gali w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie  z okazji Święta Narodowego Węgier i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Święto Narodowe Węgier jest obchodzone w październiku w rocznicę wybuchu Powstania 1956 roku.  Uroczystość  uświetnił występ  Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego.

Po odegraniu i odśpiewaniu hymnów Węgier i Polski zebranych gości powitała Konsul Generalny dr hab. Adrienne Körmendy, a następnie głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier minister dr Csaba Balogh. Na wstępie zacytował w języku polskim pierwszą zwrotkę pieśni – hymnu „My Pierwsza Brygada” (widownia nagrodziła to brawami), by przypomnieć o udziale kilkuset ochotników z Węgier w szeregach Legionów Polskich, pomocy materiałowej  udzielonej Polsce przez Węgry w 1920 roku, a także o pomocy dla polskich żołnierzy i uchodźców w roku 1939.

Po oficjalnych przemówieniach wystąpił  Węgierski Państwowy Zespół Ludowy, którego prezentację widownia nagrodziła owacją na stojąco.

Podczas przyjęcia w foyer Teatru Konsul Generalna dr Adrienne Kormendy po raz kolejny podziękowała przedstawicielce CBW za zrealizowany przez nią film dokumentalny o powstaniu 1956 roku „Polskie lato, węgierska jesień”.

Tekst: ZK

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych