Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Rajd pamięci 28 Pułku Artylerii Lekkiej
17.09.2018
W dniu święta 28 Pułku Artylerii Lekkiej - 16 września 2018 roku - odbył się w Dęblinie rajd pieszy zorganizowany przez Muzeum Sił Powietrznych.

Rajd był elementem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczęły się w Dęblinie już 14 września – wernisażem wystawy pt. „Polsko-bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w latach 30. XX wieku.”

Trasa wiodła przez Dęblin i Zajezierze, gdzie od 1922 roku stacjonował 28 PAL, sformowany pierwotnie w Zambrowie.

Uczestnicy rajdu swoją podróż rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Sił Powietrznych, a w nim m.in. nowo otwartej wystawy pt. „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego”, która powstała z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa. Kolejna wystawa, po której oprowadził przewodnik, pan Jacek Zagożdżon, nawiązywała do jubileuszowego roku stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej.

Właściwy rajd wystartował spod pomnika Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt, usytuowanego na placu Bohaterów Szkoły Orląt. Warto zaznaczyć, że autorem monumentu jest Stanisław Strzyżyński, współpracujący przy tym projekcie z Juliuszem Kłeczkiem. Na szlaku rajdu znalazły się także aleja Gwiazd Lotnictwa Polskiego i aleja Zasłużonych Miasta Dęblin oraz międzynarodowy cmentarz wojenny z lat 1915-1939 na Balonnej.

Uczestnicy mieli również okazję podziwiać architekturę Ireny – przedwojennej osady, która obecnie jest częścią Dęblina. Kolejnym punktem na trasie był niemal 350-letni Dąb Jagiełły „Grot” – ogromny dąb szypułkowy mierzący w obwodzie około 6,6 m. Następnie grupa zwiedziła XIX-wieczną Twierdzę Dęblin (dawny Iwanogród), Cytadelę, Bramę Lubelską, Muzeum Twierdzy znajdujące się na terenie jednostki wojskowej oraz Bramę Warszawską.

Dalsza trasa prowadziła przez most na Wiśle, z którego można było zobaczyć malowniczą panoramę, rozciągającą się wzdłuż nieregularnej, miejscami dzikiej, linii brzegowej. Nad samą niemalże rzeką stoi Miejski Dom Kultury, obok którego 15 września 2018 r. odbyły się symboliczne zaślubiny Dęblina z Wisłą, nawiązujące do historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku w Pucku i 1945 roku w Kołobrzegu. Był to kulminacyjny punkt programu Europejskich Dni Dziedzictwa, ścisle związany z jubileuszowym rokiem 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej.

W drodze do Zajezierza uczestnicy rajdu zatrzymali się jeszcze przy kopcu kpr. Michała Okurzałego oraz pomniku poświęconego bohaterom 15 P.P., poległym w latach 1918-1920. Interesującym punktem tej miejscowości jest także zabytkowy budynek dworca kolejowego z 1917 roku, w którym nadal mieszka, dziś już 97-letnia, była bileterka.

Rajd zakończył się udziałem w „Spotkaniu pokoleń” – święcie 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu.

Centralną Bibliotekę Wojskową podczas rajdu i towarzyszących mu uroczystości reprezentowała Małgorzata Myszka.

Tekst: MM
Zdjęcia: MM i Lotnicza Warszawafot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12fot. 13fot. 14fot. 15fot. 16fot. 17fot. 18fot. 19fot. 20fot. 21
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych