Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Udany debiut drużyny CBW w LIV. Centralnym Rajdzie Wojska Polskiego  na Orientację
26.06.2018
W dniach 17-23 czerwca 2018 roku w Ustrzykach Górnych odbył się LIV. Centralny Rajd Wojska Polskiego na Orientację "Bieszczady 2018", zorganizowany przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Głównym realizatorem tej najstarszej imprezy turystycznej w Wojsku Polskim był Oddział Wojskowy PTTK im. „Twierdzy Przemyśl” przy klubie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja krajoznawstwa i turystyki górskiej w środowisku wojskowym, kształtowanie nawyków czynnego wypoczynku, upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego, propagowanie regionu Bieszczadów, zasad ekologicznego współistnienia, doskonalenie umiejętności w zakresie posługiwania się mapą oraz orientacji w terenie.

W trakcie rajdu i zawodów odbywała się rywalizacja drużyn reprezentujących jednostki wojskowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz wojskowe oddziały i kluby PTTK.

W rajdzie wzięło udział ponad 360 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Uczestnicy wędrowali szlakami górskimi o różnym stopniu trudności, wzięli udział w dwóch konkursach wiedzy: o Bieszczadzkim Parku Narodowym i regionie podkarpackim, a także w konkursie piosenki turystycznej oraz w Marszu na Orientację im. kmdr ppor. Wacława Jakubowskiego.

Podczas Rajdu przeprowadzono XIX Ogólnopolskie Zawody Sprawnościowo-Obronne „Bieszczady 2018” oraz Indywidualny Bieg na Orientację o Puchar Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W klasyfikacji generalnej  54. Centralnego Rajdu Wojska Polskiego na Orientację „Bieszczady 2018” zwyciężył Logistic Team, reprezentujący 10. Opolską Brygadę Logistyczną.

W imieniu Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, puchary, dyplomy oraz pamiątkową rzeźbę bieszczadzkiego czarta, wręczył Szef Wydziału Kultury Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, podpułkownik Mateusz Łysek.

W tym roku po raz pierwszy Centralna Biblioteka Wojskowa wystawiła trzyosobową drużynę w składzie: Małgorzata Gwara, Anna Kopańska oraz Robert Jędrzejak, która w klasyfikacji generalnej zajęła 25 miejsce na 56 zgłoszonych zespołów reprezentujących jednostki wojskowe ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, co uznano za udany debiut.

Tekst: M.G.
Fot. M.G., A.K.

fot. 1fot. 2fot. 3fot. 4fot. 5fot. 6fot. 7fot. 8fot. 9fot. 10fot. 11fot. 12
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych