Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
73 rocznica zdobycia Bolonii
21.04.2018
21 kwietnia 1945 roku jednostki 2 Korpusu Polskiego zdobyły Bolonię. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim.

Na przełomie 1943-1944 roku 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. dyw. Władysława Andersa został przetransportowany do Włoch, gdzie wszedł w skład brytyjskiej 8 Armii. W toku kampanii na półwyspie Apenińskim od końca stycznia 1944 roku do początków stycznia 1945 roku, żołnierze polscy wzięli udział w walkach nad rzeką Sangro, toczyli krwawe boje w czwartej, decydującej bitwie pod Monte Cassino, uczestniczyli w bitwie o Ankonę, która była jedyną samodzielną operacją Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej. W kolejnych operacjach jednostki polskie wzięły udział w walkach o przełamanie Linii Gotów oraz w działaniach w Apeninie Emiliańskim.

Ostatnią bitwą kampanii włoskiej 2 Korpusu Polskiego było zdobycie miasta Bolonia. Ten ważny węzeł komunikacyjny znajdował się początkowo poza pasem działania polskich jednostek i był celem natarcia amerykańskiej 5 Armii. Dopiero po przejściu rzeki Gaiana dowódca brytyjskiej 8 Armii zmienił kierunek działania 2 Korpusu.

Ofensywa rozpoczęła się wieczorem 9 kwietnia 1945 roku. Jednostkami polskimi dowodził zastępujący gen. dyw. W. Andersa – gen. bryg. Zygmunt Szyszko-Bohusz. 21 kwietnia 1945 roku Bolonia została wyzwolona, a meldunek o wejściu do miasta o godz. 6.00 polskich oddziałów i uprzedzeniu Amerykanów wywołały radość w dowództwie 8 Armii. Zajecie Bolonii przez Polaków uratowało miasto przed zniszczeniem spowodowanym planowanym dywanowym nalotem alianckim. Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało również decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim.

9 Batalion Strzelców Karpackich, który jako pierwszy wkroczył do miasta uzyskał miano „bolońskiego”, zaś władze miasta Bolonia wręczyły żołnierzom polskim 215 specjalnie wybitych pamiątkowych medali.

Straty 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Bolonię wyniosły 234 poległych i 1228 rannych. Polegli żołnierze spoczęli na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii, gdzie pochowano również ich towarzyszy broni z walk na Linii Gotów i w Apeninie Emiliańskim.

Czytelników zainteresowanych tematem bitwy o Bolonię, zachęcamy do skorzystania z publikacji dostępnych w zbiorach Centralnej Biblioteki Wojskowej. Poniżej prezentujemy wybór kilku pozycji z naszego zasobu, wraz z linkami przekierowującymi do katalogu online CBW.

Marek Święcicki, Za siedmioma rzekami była Bolonia : ostatnia bitwa Drugiego Korpusu we Włoszech. Rzym 1945

Sprawozdanie z działania artylerii 2 Korpusu w bitwie o Bolonię / oprac. i wstęp Przemysław Waingertner ; Dowództwo Artylerii 2 Korpusu. Łódź 2013

Zbigniew Wawer, 1945 Bolonia. Warszawa 2015

2. Brygada Pancerna w bitwie o Bolonię 9-21 kwietnia 1945 roku / red. prowadzący Krzysztof Mijakowski ; red. merytoryczna Juliusz S. Tym, Zbigniew Lalak.
seria: Polskie oddziały pancerne na Zachodzie. T. 28. Warszawa 2015


Monte Cassino, Ankona, Bolonia 1944-2004 : żołnierze 2 Korpusu Wojska Polskiego we Włoszech / red. nauk. Witold Żdanowicz. Katowice; Warszawa 2004

Witold Biegański, Bolonia 1945.Warszawa 1986

Marek Jelita Czerkawski, Wspomnienia "Ramzesa" : Tobruk - El Ghazala - Monte Cassino - Bolonia. Lublin 1995


Tekst: MB
Foto: ze zbiorów CBW


 
Samochód pancerny z Pułku Ułanów Karpackich. Bolonia, 21 kwietnia 1945 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych