Centralna Biblioteka Wojskowa
Aktualności
Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
01.10.2017
1 października 2017 r. w Warszawie oraz w Pruszkowie odbyły się obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

W czasie Powstania Warszawskiego na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie utworzono obóz przejściowy dla ludności cywilnej z ogarniętej walkami stolicy. Do połowy października, kiedy zakończyło się przymusowe wysiedlanie Warszawy, przez Dulag 121 przeszło 650 tysięcy osób. W tym trudnym czasie z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa oraz okolicznych miejscowości, udzielając bezinteresownej pomocy medycznej, finansowej, czy też dostarczając żywność.

1 października 2017 r. w Warszawie oraz w Pruszkowie odbyły się obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.  W ramach ustanowionego w 2015 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Dnia Pamięci odbył się IX Marsz Niepokonanych oraz II Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag121 i Niosących Im Pomoc. Patronat honorowy objął Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchodom tego wyjątkowego dnia towarzyszyła rekonstrukcja historyczna. Licznie zebrani mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miast mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii, obserwując marsz kilkuset rekonstruktorów, ubranych w stroje z epoki.
Uroczystości zakończyły się pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”, gdzie zasłużonym wręczono Medale „Pro Patria”.
W uroczystości uczestniczyła Karolina Paćko, kustosz w Dziale Zbiorów Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Tekst i fot.: K.P.

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych